Kadar zdravnik ugotovi spremenjeno obliko oziroma velikost ščitnice, bolnika napoti direktno k tirologu.
Če posumi na moteno delovanje žleze, lahko določi raven TSH** v krvi. Ta je najboljši parameter za oceno funkcijskega stanja žleze. Če se kljub normalnim vrednostim TSH v krvi počutite slabo, je dobro da vztrajate pri tem, da vam čim prej pregledajo tudi prosti T4 in prosti T3.
V primeru patoloških vrednosti TSH laboratorij določi tudi raven ščitničnih hormonov tiroksina (pT4) in trijodtironina (pT3), ki dodatno pripomoreta pri oceni delovanja ščitnice.
Če se moteno delovanje ščitnice potrdi, izbrani zdravnik bolnika napoti k specialistu. Ta poleg kliničnega pregleda opravi ultrazvok ščitnice, s katerim natančno oceni velikost in zgradbo ščitnice, dodatne laboratorijske preiskave in scintigrafijo ščitnice, ki služi za oceno delovanja posameznih področij v žlezi.
Če je potrebno, s tanko iglo odvzame tudi vzorec iz posameznega obolelega predela ščitnice, ki ga nato pod mikroskopom pregleda citolog. Z opravljenimi preiskavami postavi diagnozo in se odloči za ustrezno zdravljenje.
Moteno delovanje ščitnice, tako prešibko (hipotiroza) kot prekomerno (hipertiroza), je potrebno zdraviti. Zaradi spremenjenih presnovnih procesov lahko pride do okvare tkiv, posebej srčno-žilnega sistema, kosti in mišic, centralnega živčevja. Hude oblike motenega delovanja ščitnica so lahko tudi smrtno nevarne, še posebej, če jih ne zdravimo.
**TSH (Thyroid Stymulating Hormone) ni hormon, ki bi ga izločala ščitnica ampak je to hormon, ki ga izloča hipofiza. Hipofiza je “šef” ščitnice in regulira njeno delovanje. Če je delovanje ščitnice oslabljeno, je TSH povišan. In obratno – če ščitnica dela pospešeno in preveč, jo hipofiza “ustavlja” s tem, da ne proizvaja TSH. Najnovejša spoznanja medicine kažejo na to, da vse vrednosti hormona TSH, višje od 2,5, pomenijo premalo delujočo ščitnico in zahtevajo zdravljenje. V Sloveniji so trenutno še vedno v veljavi zgornje vrednosti hormona TSH do 4,78 in dokler vrednost ni presežena, se ščitnice v Sloveniji ne zdravi.